10 PIELĘGNACYJNYCH FAKTÓW - TWARZ, CIAŁO I WŁOSY

Dzisiejszy post stanowi kontynuację wpisu o pielęgnacyjnych mitach, który pojawił się jakiś czas temu na blogu (kto jeszcze nie widział zapraszamy tutaj klik), choć poruszamy w nim temat zupełnie przeciwny. Nie sposób nie zauważyć, że zarówno w życiu codziennym, jak i w sieci, znacznie częściej zwraca się uwagę na popełniane przez nas pielęgnacyjne błędy. Dziś skupimy się jednak na ważnych prawdach, których zrozumienie jest często pierwszym krokiem do świadomego i efektywnego dbania o kondycję naszej skóry i włosów. Poniżej znajdziecie listę dziesięciu, naszym zdaniem najważniejszych faktów dotyczących pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Życzymy miłej lektury!
  1. Jesteś tym, co jesz
    To, co jemy w ciągu dnia znacząco wpływa nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale również na stan i wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Istnieje zależność między tym co jemy, a tym jak wyglądamy i nie chodzi tutaj tylko o rozmiar noszonych ubrań... Eksperci dostrzegają korelacje między nadmiernym spożyciem danej grupy produktów, a ogólnym stanem naszej cery - stąd dieta bogata w węglowodany może przyczynić się do wystąpienia i/lub nasilenia zmian trądzikowych oraz szybszego starzenia naszej skóry (glukoza wpływa na degradację włókien kolagenowych, które odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry). Istotnym jest spożywanie produktów zawierających antyoksydanty, które redukują nadmiar wolnych rodników. Należy zatem włączyć do swojej diety warzywa, owoce, nasiona, orzechy oraz produkty bogate w kwasy tłuszczowe, a unikać żywności wysoko przetworzonej, alkoholu czy słodyczy. Codzienną pielęgnację naszej skóry warto zacząć od kuchni i przygotowywanych w niej posiłków, a nie od kupna drogiego kremu. 

  2. Opalanie postarza
    Niezależnie od fototypu człowieka długotrwałe działanie promieniowania UV przyspiesza procesy degeneracyjne, czyli starzenie się skóry, przy czym proces fotostarzenia się skóry nie jest w rzeczywistości tylko przyspieszonym jej starzeniem. Inaczej starzeje się skóra chroniona przed promieniowaniem UV i innymi szkodliwymi dla niej czynnikami zewnętrznymi, a inaczej skóra chronicznie eksponowana na promieniowanie słoneczne. Skóra starzejąca się w procesie wewnątrzpochodnym jest gładka i bez przebarwień, a geometria twarzy jest niezmieniona, przy nieco zaostrzonych liniach mimicznych. Konsekwencje starzenia zewnątrzpochodnego są najbardziej widoczne na odsłoniętych częściach twarzy takich, jak dekolt czy ramiona. W procesie fotostarzenia dochodzi do zmniejszenia syntezy prokolagenu oraz nadmiernej degradacji kolagenu. Efektem tego jest pogłębienie zmarszczek i fałd, skóra staje się bardziej szorstka i zgrubiała, pory są poszerzone, gojenie jest upośledzone a zmianom tym towarzyszy również poszerzenie naczyń krwionośnych. Nierównomierny rozkład melanocytów sprawia, że obserwowane są obszary hiperpigmentacji (piegi, znamiona) i hipopigmentacji (odbarwienia). Ku przestrodze w sieci krąży zdjęcie 69-letniego Edwarda McElligott’a który przez wiele lat pracował jako kierowca ciężarówki. Ze względu na charakter wykonywanej pracy promienie słoneczne częściej oświetlały lewą połowę jego twarzy. W rezultacie, po 28 latach wyglądała ona na starszą o 20 lat. Przypadek ten został dokładnie zbadany i opisany przez dermatologów z Northwestern University w „New England Journal of Medicine”. Charakterystyczne zmiany skórne widoczne na lewej części twarzy Greka, takie jak głębokie bruzdy i zmarszczki, twardsza skóra oraz typowy zespół Favre’a – Racouchota (liczne, powiększone pory występujące w szczególności w okolicach oczu), to objawy uszkodzeń skóry wywołanych nadmierną ekspozycją na słońce. Zapobieganie fotostarzeniu polega na rozsądnym korzystaniu z promieni słonecznych, unikaniu ekspozycji na sztuczne źródła promieniowania UV oraz stosowaniu kremów z filtrem. 

  3. Kosmetyki naturalne mogą uczulać
    Przyjmuje się, że kosmetyk naturalny to produkt powstały w głównej mierze ze składników pochodzenia roślinnego, mineralnego i w niewielkim stopniu pochodzenia zwierzęcego. Nie powinniśmy jednak utożsamiać go z produktem hipoalergicznym. Przede wszystkim dlatego, że kosmetyki naturalne mogą zawierać w składzie składniki uznawane za potencjalne alergeny i substancje uczulające. Wszelkie ekstrakty roślinne, olejki eteryczne, czy chociażby produkty pszczele mogą wywoływać podrażnienia skórne. Z drugiej jednak strony fakt, że kosmetyk zawiera w składzie substancje alergenne wcale nie musi oznaczać, że ma działanie uczulające. Wszystko zależy od stężenia, w jakim dany składnik został użyty oraz tego, jak nasza skóra reaguje na kontakt z daną substancją. Należy również pamiętać, że większe prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej wykazują osoby skłonne do alergii skórnych i podrażnień oraz mających skórę wrażliwą. Uczulenie na dany kosmetyk czy składnik może pojawić się również wtedy, gdy stosujemy go w sposób niezgodny z zaleceniami. 

  4. Włosy farbowane wymagają stosowania odpowiednich kosmetyków
    Bez względu na to jaką farbę wybieramy, farbowanie zawsze będzie ingerencją w strukturę włosa. Po koloryzacji włosy stają się łamliwe, suche, nierzadko pozbawione są blasku i witalności. Aby włosy były zdrowe i lśniące, a piękny odcień po koloryzacji utrzymywał się przez długi czas warto zmienić ich dotychczasową pielęgnację. Do mycia włosów najlepiej wybrać szampon, w którym bazę myjącą stanowią delikatne detergenty, a unikać tych mocno oczyszczających w których składzie zazwyczaj znajdują się anionowe związki powierzchniowo czynne, takie jak SLS czy SLES. Po umyciu włosów powinno się regularnie nakładać odżywki i maski, aby zadbać o ich odpowiedni poziom nawilżenia. Warto również sięgać po spray’e chroniące przed wysoką temperaturą, olejki, sera i preparaty nabłyszczające zabezpieczające włosy przed mechanicznymi uszkodzeniami oraz nadmierną utratą wody z ich powierzchni. W swojej codziennej pielęgnacji nie można zapominać o regularnym domykaniu uszkodzonych farbowaniem łusek włosa, czyli zakwaszaniu. Najprostszym sposobem jest stosowanie gotowych produktów do tego przeznaczonych - szamponów, masek i odżywek, które można kupić bezpośrednio w salonie fryzjerskim. Alternatywą dla produktów gotowych są kosmetyki DIY, przy czym prym wiodą łatwe w przygotowaniu płukanki. Płukankę zakwaszającą włosy można sporządzić ze zwykłej wody i płynu o kwaśnym pH - jak ocet, sok z cytryny, sok z malin czy nawet piwo. Niezalecane jest stosowanie produktów zakwaszających częściej niż raz w tygodniu. Częste obniżanie pH może doprowadzić do odwrotnego efektu – przesuszenia włosów.

  5. Nie tylko kosmetyki dla dzieci są bezpieczne i łagodne 
    Każdy produkt kosmetyczny zanim trafi na sklepowe półki powinien przejść szereg badań i testów potwierdzających jego bezpieczeństwo stosowania, poczynając od testów prawidłowego zakonserwowania po przeprowadzenie badań dermatologicznych i aplikacyjnych. W świetle definicji kosmetyku nie ma podziału na kosmetyk dla dzieci, czy dla dorosłych więc z założenia każdy przechodzi tę samą procedurę wdrożeniową. W kwestii łagodności, cóż tutaj najważniejszy jest skład, pochodzenie oraz stężenie każdego z zastosowanych surowców. Niestety jako klienci nie mamy dostępu do składu ilościowego produktu, jedynym punktem zaczepienia jest znajdujący się na odwrocie wykaz składników (INCI), który zgodnie z zasadami tworzony jest w porządku malejącym. Składniki których stężenie w produkcie nie przekracza 1% mogą być wymienione w dowolnej kolejności. Wszystkich zainteresowanych drogą wprowadzenia produktu kosmetycznego na rynek zachęcam do zapoznania się z postem Oli tutaj klik w którym szczegółowo opisana jest pełna procedura wdrożeniowa. 

  6. Potrzeby skóry zmieniają się wraz z rytmem dnia
    W ciągu dnia, gdy nasza skóra narażona jest na wiele czynników mogących pogarszać jej stan, jak suche powietrze, wiatr, mróz, promieniowanie słoneczne, kurz i zanieczyszczenia, przyjmuje rolę ochronną. Natomiast nocą jej głównym zadaniem jest regeneracja. Wieczorową porą nasza skóra pracuje intensywniej niż w ciągu całego dnia, a nowe komórki powstają nawet 10-krotnie szybciej. Przez naskórek usuwane są toksyny, zwiększa się ukrwienie i dotlenienie skóry, następuje odnowa włókien elastycznych, a naskórek ulega odbudowie niwelując mikrouszkodzenia. Różne funkcje pełnione przez skórę w zależności od pory dnia sprawiają, że zmienne są również jej potrzeby. Głównie dlatego powstało pojęcie kremu na dzień i kremu na noc.   

  7. Prawdziwy wiek kobiety zdradzają jej ... dłonie
    Skóra pokrywająca nasze dłonie jest bardzo cienka, delikatna i najszybciej wysycha, gdyż pozbawiona jest gruczołów łojowych, a podskórna tkanka tłuszczowa występuje w minimalnej ilości. Już sama struktura dłoni jest szczególnie narażona na przyspieszone starzenie, a jeśli dorzucimy do tego promieniowanie UV, skrajnie niską lub wysoką temperaturę, silne detergenty oraz częstą dezynfekcję rąk to okazuje się, że jest to najszybciej starzejąca się część ciała. Pamiętajmy zatem o regularnym nawilżaniu dłoni, stosowaniu środków ochronnych (np. rękawiczek) oraz ochronie przeciwsłonecznej.

  8. Skóra pracuje nieustannie
    Komórki skóry tworzą się i odnawiają przez cały okres naszego życia. Skóra człowieka produkuje jedną warstwę martwego naskórka co 24 godziny, a pełen cykl wymiany komórek trwa około 28 dni. Z wiekiem, wskutek spowolnionego metabolizmu, stresu oraz niesprzyjających czynników zewnętrznych (jakość powietrza, woda, spożywana żywność, używki) cykl regeneracji naskórka wydłuża się. Naturalny proces złuszczania może przebiegać wolniej, przez co martwe komórki nawarstwiają się, a skóra staje się szorstka, sucha i traci blask. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o nią przez całe życie.

  9. Skóra odwodniona to nie to samo co skóra sucha
    Często terminy te używane są wymiennie, w rzeczywistości mają jednak odmienne znaczenie. Skórze odwodnionej, zgodnie z określeniem brakuje nawilżenia. Za to sucha skóra ma przede wszystkim problem z niedostateczną ilością serum, co może dodatkowo prowadzić do jej odwodnienia. Dlatego nawet skóra tłusta lub mieszana może być odwodniona! Jeśli na co dzień towarzyszy Ci nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, a dodatkowo Twoja cera nie ma tendencji do świecenia, to masz do czynienia ze skórą suchą. Jeśli natomiast ściągnięcie pojawia się rzadko, ale dostrzegasz większą podatność na zmarszczki i poszarzenie zapewne masz problem z odwodnieniem cery. Pielęgnacja skóry odwodnionej opiera się głównie o stosowanie kosmetyków bogatych w humektanty, czyli składniki wiążące wodę w skórze, np. kwas hialuronowy. Skóra sucha znacznie lepiej toleruje emolienty. 

  10. Zdrowy włos może się rozciągnąć o 10%
    Dzieje się tak dlatego, że ludzkie włosy są elastyczne. Jeśli już się kruszą to tylko dlatego, że są osłabione zabiegami fryzjerskimi bądź nieodpowiednią pielęgnacją (albo jedno i drugie 😉). Włos będący w dobrej kondycji może się rozciągnąć bez wyraźnego uszczerbku na zdrowiu na przykład wtedy gdy jest mokry. Dlatego nie zaleca się szczotkowania włosów na mokro, a dopiero po ich wysuszeniu.
_
Tak oto dobrnęliśmy już do końca naszej listy. Zgadzacie się z nami?
Czego według Was zabrakło na powyższej liście?
Dajcie znać w komentarzach!











Share:

Prześlij komentarz

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes