Nawłoć pospolita - charakterystyka, właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Na świecie rozróżniamy około 125 gatunków nawłoci, z których większość spotykana jest w Ameryce Północnej. W Polsce do najpopularniejszych odmian możemy zaliczyć nawłoć kanadyjską z owłosioną łodygą, nawłoć późną z łodygą gładką oraz nawłoć pospolitą z nieowłosioną łodygą i największymi spośród innych gatunków nawłoci kwiatami. Ziele nawłoci rośnie na polanach, wrzosowiskach, miedzach, suchych łąkach, w zaroślach i widnych lasach całej Polski. Preferuje luźne, wapienne gleby oraz słoneczne stanowiska. Należy do grona roślin miododajnych, a jej kwitnienie przypada na okres od lipca do września. 

Nawłoć pospolita (Solidago virga aurea L.) nazywana również polską mimozą, złotą rózgą lub złotą dziewicą już od czasów średniowiecza uznawana jest w Polsce za cenną roślinę leczniczą. Doceniana szczególnie ze względu na silne właściwości przeciwzapalne. Ziele nawłoci to doskonałe remedium na stany zapalne gardła, dróg moczowych oraz nieżyty żołądka i jelit. 

Surowcem leczniczym rośliny jest górna, ulistniona część łodygi o długości około 25 cm, zbierana w okresie zakwitania tj. na przełomie sierpnia i września. Po wysuszeniu, kwiaty i liście oddziela się od łodygi i przechowuje w suchym miejscu. Tak ususzone ziele nawłoci jest bogate w garbniki, kwasy organiczne (kwas kawowy, oleanolowy i chlorogenowy), sole mineralne, saponiny, alkaloidy, olejek eteryczny oraz flawonoidy z których najważniejsze to rutyna i kwercetyna. Roślina ta jest również cennym źródłem kwasu askorbinowego, potocznie zwanego witaminą C

Nawłoci pospolitej przypisuje się następujące właściwości:

  • przeciwzapalne,
  • antybakteryjne,
  • przeciwgrzybicze,
  • ściągające,
  • tonizujące,
  • przyspieszające gojenie się ran, otarć i owrzodzeń,
  • przeciwobrzękowe i antycellulitowe.  
Antyseptyczne działanie nawłoci pospolitej sprawia, że jest ona cennym składnikiem płukanek gardła przy anginie czy stanach zapalnych. Pozwala także z powodzeniem pozbyć się owrzodzeń oraz aft w jamie ustnej. Skutecznie niweluje nieświeży oddech. 

Ziele nawłoci znajduje również zastosowanie w kosmetologii i dermatologii. Przyrządzany z niej napar oczyszcza pory, jak również delikatnie rozjaśnia cerę. Ze względu na walory bakteriobójcze jest bezkonkurencyjny w walce z trądzikiem i łojotokiem. Łagodzi i ogranicza stany zapalne, niweluje wypryski, działa tonizująco i ściągająco, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia widoczności porów skóry. Sporządzony z nawłoci napar może być również stosowany w charakterze płukanki na włosy i skórę głowy, zapobiegając ich nadmiernemu przetłuszczaniu się jak również jako tonik do codziennej pielęgnacji twarzy.  Z uwagi na swoje właściwości, roślina ta w formie toniku doskonale radzi sobie z zapaleniem mieszków włosowych. Ekstrakt z nawłoci pospolitej, poprzez bogactwo flawonoidów (z rutyną na czele), przyczynia się do zwiększenia odporności naczyń krwionośnych, eliminując ich kruchość oraz zmniejszając ich podatność na uszkodzenia. W efekcie wykazuje działanie przeciwobrzękowe i antycellulitowe (skutecznie utrudnia powstawanie tzw. cellulitu wodnego). 

Uwaga: Płukanka z ziela nawłoci może lekko rozjaśniać włosy, stąd nie zaleca się jej stosowania w przypadku włosów o ciemnym kolorze. 

Przygotowanie naparu z nawłoci jest niezwykle proste. Podobnie jak w przypadku naparów z innych ziół, łyżkę suszonego ziela zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy pod przykryciem na 15 - 20 minut. Suszone ziele nawłoci można kupić w aptece lub, do czego ogromnie zachęcamy, zebrać samodzielnie.

Na rynku wciąż niewiele jest preparatów zawierających wyciąg z ziela nawłoci. Niemniej, poniżej znajdziecie kilka propozycji, które udało nam się znaleźć w sieci.  

1. MOKOSH icon, Specjalistyczny balsam antycellulitowy. Balsam o działaniu antycelulitowym, ujędrniającym i przeciwobrzękowym. Oprócz ziela nawłoci w składzie produktu znajduje się również wyciąg z traganka, ruszczyka, skórki limonki i cytryny, olej z zielonej kawy, ekstrakt z bergamotki, tonkowca wonnego i wanilii oraz wyciąg z suszonej kory cynamonu. 
2. Lirene Nature Organic Power, Przeciwzmarszczkowa maska regenerująca w płachcie, kokos i nawłoć. Przywraca równowagę hydrolipidową skóry, zapewniając jej wygładzenie i elastyczność. W składzie zawarto m.in. kwas hialuronowy w postaci soli sodowej, ekstrakty z nasion brokuła i otrąb ryżowych.  
3. La Saponaria, Ekstra świeży płyn do płukania ust, mięta i nawłoć. Zapewnia intensywną świeżość i uczucie czystości, a wszystko za sprawą składników o właściwościach przeciwzapalnych i antyseptycznych, jak wyciąg z ziela nawłoci, oczaru wirginijskiego, szałwii lekarskiej, rumianku i aloesu oraz olejku z mięty pieprzowej. Zapobiega próchnicy i rozwojowi szkodliwych bakterii, zapewniając zrównoważony mikrobiom jamy ustnej. Nie zawiera fluoru i alkoholu. 
_
Jak to jest u Was, sięgacie po domowe napary w codziennej pielęgnacji czy wolicie jednak gotowe toniki?
Dajcie znać w komentarzach, czy w Waszej kosmetyczce znajdują się produkty zawierające w składzie ziele nawłoci. 

PS. Znajdziecie je w wykazie składników pod nazwą INCI ⟶ Solidago Virgaurea (Goldenrod) Extract.







Share:

Prześlij komentarz

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes