Skóra kobiet i mężczyzn – różnice w budowie

Różnice w budowie skóry kobiet, a skóry mężczyzn to nie tylko obecność na twarzy zarostu. Jest ich znacznie więcej i wynikają one przede wszystkim z odmiennego funkcjonowania układu hormonalnego. Estrogeny, występujące w większej ilości u kobiet odpowiadają za syntezę kolagenu, odkładanie się tkanki tłuszczowej, zmniejszają ilość wydzielanego łoju i sprzyjają zmianom naczyniowym.

Źródło ilustracji: https://www.vanityclinic.com/en/blog/2020/03/13/male-vs-female-rhinoplasty-what-are-the-differences/

👉Skóra mężczyzn jest średnio o 15-20% grubsza niż skóra kobiet. Z tego względu skóra u Panów jest bardziej odporna na promieniowanie słoneczne i uszkodzenia mechaniczne. Co ciekawe, grubsza jest jedynie skóra właściwa (w której jest więcej kolagenu niż u kobiet) i sam naskórek, natomiast warstwa rogowa i tkanka podskórna jest znacznie cieńsza niż w skórze kobiet. 

👉W miarę upływu czasu, skóra mężczyzn staje się coraz cieńsza, a proces ten przebiega stopniowo. Inaczej jest w przypadku kobiet, gdzie grubość skóry utrzymuje się na stałym poziomie do piątej dekady życia, a potem w okresie menopauzy następuje gwałtowny, a zarazem wyraźny spadek jej grubości. 

👉Niewielkie różnice obserwowane są również w odczynie skóry. pH skóry mężczyzn jest niższe i oscyluje w granicy 4,4 – 5,0, podczas gdy pH skóry kobiet wynosi średnio 5,5. 

👉Dojrzali mężczyźni mają zwykle ciemniejszy kolor skóry niż kobiety oraz większy przepływ krwi przez skórę, natomiast mniejszą skłonność do rozszerzania się naczyń skóry pod wpływem ciepła. 

👉Parametr nawilżenia zależy nie tylko od płci, ale również wieku i jest większy u mężczyzn. 

👉Przeznaskórkowa utrata wody (TEWL) u mężczyzn poniżej 50 r.ż. jest niższa niż u kobiet.  

👉Męska skóra jest mniej wrażliwa na ból, ponieważ znajduje się w niej mniej włókien nerwowych. Jednak to kobiety są bardziej wytrzymałe na ból, co wynika z uwarunkowań fizjologicznych i behawioralnych. 

👉Kobiety mają również większą wrażliwość na dotyk, ze względu na większą ilość receptorów w skórze palców.

👉Skóra mężczyzn zawiera więcej jednostek włosowo-łojowych. Gruczoły łojowe są bardziej aktywne, dlatego skóra mężczyzn jest lepiej natłuszczona, ale charakteryzuje się również większą skłonnością do wystąpienia łojotoku. Owe różnice w gospodarce hormonalnej powodują, że u mężczyzn częściej można zaobserwować cerę tłustą z tendencja do występowania trądziku, przy czym sam przebieg choroby jest z reguły mniej intensywny niż u kobiet. Ilość wydzielonego sebum zmniejsza się u mężczyzny dopiero po 60 r.ż., z kolei u kobiet – po okresie menopauzy znacznie spada. 

👉U mężczyzn obserwuje się również wzmożoną potliwość, co jest wynikiem obecności w skórze właściwej większej liczby gruczołów potowych ekrynowych niż w skórze kobiet. Aktywność hormonów spada wraz z wiekiem, a co za tym idzie, zacierają się różnice w starzeniu skóry u obu płci. 

Wszystkie te cechy to dowód na to, że skóra mężczyzn i kobiet wymaga odmiennej pielęgnacji. Mężczyźni szczególnie powinni dbać o prawidłowe i delikatne oczyszczanie cery, tak aby nie zaburzyć funkcjonowania jej naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Kobiety natomiast o zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz wzmocnienie i uszczelnienie naczyń krwionośnych poprzez stosowanie produktów bogatych w substancje o właściwościach antyutleniających. Niemniej podstawę, bez względu na płeć, stanowi ochrona przeciwsłoneczna, o której powinniśmy pamiętać przez cały rok. 
_
Byliście świadomi różnic w budowie skóry mężczyzn i kobiet? 

Która z nich najbardziej Was zaskoczyła?

Dajcie znać czy podobał Wam się dzisiejszy wpis.










Share:

Prześlij komentarz

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes