Kłącze kurkumy, zwane ostryżem długim lub szafranem indyjskim to szeroko wykorzystywana w kuchni orientalnej przyprawa z rodziny imbirowatych. Powszechnie stosowana dla nadania żywności żółtej barwy oraz charakterystycznego smaku i zapachu.
Kłącze kurkumy jest bogatym źródłem składników mineralnych, znajdziemy w nim: wapń, żelazo, potas i sód oraz witaminy, takie jak: tiamina, ryboflawina, niacyna i kwas askorbinowy. O przyjemnym aromacie kurkumy świadczy obecność olejków eterycznych w ilości od 2 do nawet 7%. W składzie identyfikowanych substancji zapachowych można wyróżnić ar-turmeron, α-turmeron i β-turmeron. W mniejszych ilościach natomiast β-caryophyllen, eucaliptol i α-phellanderen. Do substancji aktywnych kurkumy należą związki polifenolowe określane terminem kurkuminoidów, które stanowią od 3 od 5%. W ich skład wchodzą: kurkumina, demetoksykurkumina, disdemetoksykurkumina i cyklokurkumina. Spośród wszystkich związków kurkumy najbardziej cenna jest kurkumina.

Według Ajurwedy kurkuma jest idealnym lekiem na wiele dolegliwości: poprawia trawienie, leczy kaszel i anemię, wspiera naturalną detoksykację organizmu, zwiększa odporność i pomaga zwalczać infekcje. Większość badań naukowych powołuje się głównie na przeciwnowotworowe właściwości przeciwutleniające przy doustnym jej przyjmowaniu. Zaś w stosowaniu zewnętrznym:
- ma właściwości tonizujące, antybakteryjne i antyseptyczne,
- redukuje stany zapalne,
- reguluje pracę gruczołów łojowych,
- jest cennym i bogatym źródłem antyoksydantów,
- blokuje działanie elastazy, enzymu odpowiedzialnego za hamowanie syntezy białka elastyny, które wraz z kolagenem odpowiada za utrzymanie odpowiedniej elastyczności i jędrności skóry,
- działa rozjaśniająco na przebarwienia posłoneczne, trądzikowe i wszelkie niedoskonałości skóry.
Nic więc dziwnego, że w przemyśle kosmetycznym cieszy się tak dużym powodzeniem. W składzie INCI widnieje pod nazwą Curcuma Longa lub Curcuma Longa Rhizome/Root Extract. Ze względu na udokumentowane właściwości przeciwutleniające najczęściej obecna jest w produktach do pielęgnacji skóry, jak kremy, toniki czy maseczki. Znajduje również zastosowanie w preparatach przyspieszających gojenie ran i oparzeń, również tych powstałych na skutek nadmiernej ekspozycji słonecznej. Kurkuma to doskonałe źródło żółtego pigmentu, stąd też jest również stosowana do barwienia kosmetyków kolorowych: szminek, cieni i podkładów. Wyizolowany olejek eteryczny z kurkumy bywa składnikiem perfum o orientalnej nucie zapachowej. Co ciekawe kurkuma jest również wskaźnikiem pH. W roztworach kwaśnych przybiera barwę żółtą, natomiast w środowisku zasadowym zmienia kolor na jasnoczerwony.
Na rynku obserwujemy rosnący trend na produkty z kurkumą, poniżej kilka najpopularniejszych propozycji.

- Phlov by Anna Lewandowska, Pump Up The Beauty, maska błyskawicznie upiększająca. 15 minutowa kuracja do skóry twarzy, szyi i dekoltu. Intensyfikuje naturalne procesy detoksykacji skóry, działa silnie przeciwzmarszczkowo i odmładzająco. W składzie oprócz olejku kurkumowego, który otrzymywany na drodze ekstrakcji nadkrytycznej dwutlenkiem węgla, zawiera aż 60% składnika aktywnego - kurkuminy znajdziemy ekstrakt z nektaru kwiatu Kangaroo Paw oraz kompleks ekstraktu z bakłażana etiopskiego i brokuła wzbogacony o nobiletynę. Efektywnie odżywia, odmładza i rozświetla.
- Sattva, Facial Cleanser, Żel do mycia twarzy, drzewo sandałowe i kurkuma. Idealny produkt do skóry problematycznej. Delikatnie oczyszcza i wygładza cerę, łagodzi zaczerwienienie, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Przyczynia się do gojenia zmian trądzikowych oraz widocznie poprawia koloryt skóry. Kojące działanie przypisuje się obecności w żelu miodu i ekstraktu z aloesu.
- Miodowa Mydlarnia, Maseczka do twarzy i dekoltu, miód i kurkuma. Odżywczo-wygładzająca maseczka z mlekiem, miodem, pyłkiem pszczelim, kurkumą i cynamonem z dodatkiem mączki owsianej. Delikatnie oczyszcza, świetnie regeneruje, wygładza i rozświetla skórę twarzy, szyi i dekoltu. Polecana do każdego rodzaju cery, choć na dobrodziejstwie kosmetyku szczególnie skorzysta skóra problematyczna.
- Orientana, Turmeric, Hydrokuracja z kurkumą. Forma kremu do twarzy o konsystencji gęstego żelu. W głównej mierze oparta na hydrolacie różanym z dodatkiem ekstraktu z aloesu, kurkumy i korzenia lukrecji. Łagodzi stany zapalne skóry, a jednocześnie działa przeciwstarzeniowo. Może być stosowana na całą twarz, jak i punktowo. Mocno nawilża, rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry.
- Brooklyn Groove, Naturalne serum do skóry tłustej i mieszanej, manuka i kurkuma. Reguluje wytwarzanie sebum, zapobiega powstawaniu wyprysków i blokowaniu porów. W skład serum wchodzą oleje organiczne, jak olej z miodli indyjskiej, kurkumy, manuka, ogórecznika, wiesiołka, kocanki włoskiej, macerat z marchwi i wiele innych które dostarczają skórze niezbędnych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Starannie dobrany skład bez dodatku sztucznych barwników i substancji zapachowych w przystępnej cenie.
- RINGANA, FRESH Tooth Oil, Olejek do płukania ust. Zawiera mieszankę świeżych olejów i substancji ścierających wobec czego z powodzeniem może być stosowany jako substytut pasty do zębów. Tłoczone na zimno oleje z mięty i eukaliptusa wzbogacone kurkumą zapewniają nie tylko świeży oddech, lecz również efekt detoksykacyjny. Chroni przed próchnicą i paradontozą, dba o odpowiednią florę jamy ustnej i zapobiega powstawaniu przykrych zapachów. Wystarczy rozprowadzić na zębach niewielką ilość oleju, delikatnie umyć zęby i język zwilżoną szczoteczką i gotowe!
- Resibo, Self Love, krem BB. Produkt z pogranicza pielęgnacji i kosmetyki kolorowej. Totalny must have w sezonie wakacyjnym. Preparat zawiera ekstrakt z kłącza kurkumy, ekstrakt z miodunki plamistej oraz skwalan roślinny. Wyrównuje koloryt skóry, tuszuje przebarwienia i niedoskonałości, ponadto działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, nawilżająco i wspiera depigmentacje skóry. Zawiera mineralny filtr przeciwsłoneczny SPF 6. Dostępny w trzech odcieniach.
Maseczkę z kurkumą możecie też niewielkim nakładem finansowym zrobić sami w warunkach domowych. Poniżej dwie propozycje do samodzielnego wykonania.

Uwaga: Pamiętajcie jednak, aby nie zostawiać maseczki na twarzy na dłuższy okres czasu, ponieważ może barwić skórę na żółty kolor.
_
Stosujecie na co dzień produkty z kurkumą? Może skusicie się na którąś z maseczek diy?
Dajcie znać, czy spodobał Wam się dzisiejszy post 😉!
Źródła literaturowe:
1. S. Przybylska. Kurkumina - prozdrowotny barwnik kurkumy. Probl Hig Epidemiol 2015, 96(2): 414-420.
2. Gonçalves, Gisele. (2014). Use of Curcuma longa in cosmetics: extraction of curcuminoid pigments, development of formulations, and in vitro skin permeation studies. Brazilian Journal of Pharmaceutical Sciences. 50. 885. 10.1590/S1984-82502014000400024.
3. Dosoky NS, Setzer WN. Chemical Composition and Biological Activities of Essential Oils of Curcuma Species. Nutrients. 2018;10(9):1196. Published 2018 Sep 1. doi:10.3390/nu10091196.
4. A. Sęda. Kurkuma, coś więcej niż tylko przyprawa, dostęp online: https://biotechnologia.pl/kosmetologia/kurkuma-cos-wiecej-niz-tylko-kolejna-przyprawa,2356.
Prześlij komentarz