Z kuchni prosto do kosmetyków - o właściwościach cynamonu

Muszę przyznać, że świąteczny klimat dopadł mnie już w pełni. Uwielbiam kupowanie i pakowanie prezentów, kolekcjonowanie ozdób i planowanie czasu spędzanego z Rodziną przy blasku choinki i dźwięku kolęd 😊. W Bożonarodzeniowym zgiełku i natłoku obowiązków warto jednak znaleźć chwilę dla siebie i poświęcić się odprężającej, zimowej pielęgnacji. Kiedy za oknem spada temperatura, moje zmysły wędrują ku aromatycznym, rozgrzewającym smakom i zapachom, wśród których nie może zabraknąć... cynamonu! O tak, dziś pod lupę weźmiemy właśnie cynamon, bo z powodzeniem możemy stosować go nie tylko w kuchni, ale także w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Przeczytajcie zatem, co dobrego ma do zaoferowania ta przyprawa.

Cynamon, a także olejek cynamonowy i nasiona cynamonowca posiadają wiele cennych właściwości, które wykorzystuje się w lecznictwie oraz kosmetyce. Cynamonu używa się przy problemach żołądkowych, przeziębieniu i infekcjach górnych dróg oddechowych. Jego składniki wpływają na regulację poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. Naukowcy wskazują także na aktywność przeciwnowotworową substancji wyizolowanych z olejku.  Jeżeli zaś chodzi zastosowania kosmetyczne, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na działanie:
  • ujędrniające i napinające skórę. Cynamon stanowi jeden ze składników aktywnych w preparatach antycellulitowych oraz przeznaczonych do walki z wiotką, pozbawioną elastyczności skórą. Dzięki działaniu rozgrzewającemu, poprawia krążenie krwi i ułatwia tym samym pozbywanie się z organizmu toksyn oraz nadmiaru wody.
  • przeciwbakteryjne i łagodzące stany zapalne. Produkty z cynamonem polecane są głównie posiadaczkom skóry tłustej i problematycznej, szczególnie do bezpośredniego zastosowania na pojawiające się wypryski. Składniki cynamonu ograniczają rozwój patogenów, działają ściągająco i redukują stan zapalny.
Chciałabym zatem podzielić się z Wami kilkoma sprawdzonymi przepisami na domowe kosmetyki z dodatkiem cynamonu. Zobaczcie, do czego dorzucam ten magiczny proszek 😏!

ROZGRZEWAJĄCO - ZMIĘKCZAJĄCA KĄPIEL DO STÓP 
Do około 1,5 litra ciepłej wody, dodaję szklankę podgrzanego mleka, pół szklanki oliwy z oliwek, łyżeczkę soli kuchennej i jedną łyżkę zmielonego cynamonu. W tak przygotowanej miksturze moczę stopy przez około 10 minut. Po kąpieli stopy są rozgrzane, a skóra miękka i delikatna. Następnie nakładam ulubiony krem i ciepłe skarpety (obecnie obowiązkowo ze świątecznym motywem 😉). 

AROMATYCZNY PEELING ANTYCELLULITOWY
Do niezastąpionego, kawowego peelingu DIY dodaję łyżeczkę cynamonu. Sam peeling przygotowuję ze zmielonej kawy, brązowego cukru i oleju lnianego. Kofeina i cynamon, połączone z odpowiednio intensywnym masażem, potrafią porządnie wesprzeć w zwalczaniu pomarańczowej skórki.

INTENSYWNE SERUM NA WYPRYSKI
Kiedy na skórze pojawiają się niedoskonałości, punktowo nakładam na nie "papkę" złożoną z miodu, niewielkich ilości cynamonu oraz mielonej kurkumy. Pozostawiam na twarzy przez 20 minut, po czym zmywam letnią wodą. Na skórze może pojawić się lekkie zaczerwienienie, mija ono jednak po kilkunastu minutach. 

Ponadto kroplę lub dwie olejku cynamonowego dodaję z kolei do ziołowej wcierki do skóry głowy (obecnie używam wcierki Banfi Hajszesz z wyciągiem z chrzanu i gorczycy). Moim zdaniem cynamon doskonale sprawdza się jako element pielęgnacji w chłodniejszej porze roku. Cechuje się nie tylko skutecznością działania, ale także odpręża i pobudza zmysły. Jest jednym z moich ulubionych "kuchennych" sprzymierzeńców w trosce o zadbaną i zdrową skórę.

Pamiętajcie jednak, że zarówno sam cynamon, jak i olejek cynamonowy charakteryzują się stosunkowo wysokim potencjałem alergizującym. Warto zatem najpierw przetestować te składniki, nakładając na mały obszar skóry np. odrobinę miodu lub wody z dodatkiem cynamonu / olejku. Nie są to składniki uniwersalne i nie każdy z nas będzie je dobrze tolerował. 
_
Używacie cynamonu tylko w kuchni, czy jest także częścią Waszego domowego, zimowego spa?
Znacie jakieś godne polecenia kosmetyki z jego zawartością? A może macie sprawdzone przepisy na ręcznie robione preparaty z dodatkiem tej przyprawy? 
Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami. 
Czekamy na Was i przesyłamy moc pozytywnych, przedświątecznych wibracji 😘!










Share:

Prześlij komentarz

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes