Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami i decydując się na zakup danego kosmetyku, rozpatrujemy ciągle większą i większą ilość kryteriów. Nie wybieramy go jedynie pod kątem składu, pochodzenia surowców czy potencjalnego działania, ale zwracamy także uwagę na opakowanie. I nie mam tu wcale na myśli jego wyglądu, choć oczywiście i to jest ważnym aspektem (w końcu każdy z nas lubi otaczać się ładnymi przedmiotami, a niektóre opakowania to prawdziwe cudeńka 😊). Wiele osób jako jeden z elementów oceny kosmetyku wskazuje materiał, z którego wykonane jest opakowanie produktu, jego pochodzenie (częściowo lub w całości z recyklingu) oraz to, czy można je powtórnie wykorzystać. To świetna tendencja, bo każdy mały krok i decyzja podjęta w celu zmniejszenia ilości odpadów i ochrony środowiska naturalnego jest bardzo cenna.
Wraz ze wzrostem świadomości kupujących, producenci również pochylają się nad problemem związanym z rosnącą liczbą odpadów. W związku z tym proponują różne rozwiązania - począwszy od możliwości zwrotu zużytych opakowań, w zamian za co otrzymuje się rabat na kolejne zakupy lub nawet pełnowartościowy produkt (zajrzyjcie np. na strony Iossi, Fridge czy Kostka Mydła) aż po świadome ponowne wykorzystywanie opakowań (jak robi to m.in. HelloECO). Marka Yope przedstawiła z kolei opcję ponownego napełnienia pustych opakowań po ich produktach (można to zrobić w salonie firmowym w Warszawie).
Wraz ze wzrostem świadomości kupujących, producenci również pochylają się nad problemem związanym z rosnącą liczbą odpadów. W związku z tym proponują różne rozwiązania - począwszy od możliwości zwrotu zużytych opakowań, w zamian za co otrzymuje się rabat na kolejne zakupy lub nawet pełnowartościowy produkt (zajrzyjcie np. na strony Iossi, Fridge czy Kostka Mydła) aż po świadome ponowne wykorzystywanie opakowań (jak robi to m.in. HelloECO). Marka Yope przedstawiła z kolei opcję ponownego napełnienia pustych opakowań po ich produktach (można to zrobić w salonie firmowym w Warszawie).
Czy jednak ogromny przemysł opakowań kosmetycznych, oparty w większości na zastosowaniu tworzyw sztucznych ma nam coś do zaoferowania? Czy opakowanie może być biodegradowalne, ekologiczne a nawet obojętne dla środowiska? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że bardzo ważny jest nie tylko materiał, z jakiego został wykonany dany pojemnik ale także sposób jego późniejszego zagospodarowania (już jako odpadu po zużytym produkcie). Wiele tworzyw sztucznych, jak polietylen czy polipropylen nadaje się do recyklingu. Podobnie jest ze szkłem, które może być wielokrotnie przetwarzane. Coraz częściej słyszy się także o opakowaniach wykonanych np. z przetworzonej kukurydzy czy pulpy papierowej.
Niektórzy idą jeszcze dalej, projektując wizjonerskie opakowania less lub zero waste. Widzieliście już autorski projekt Mi Zhou, który stworzył przepiękne opakowania wykonane z... mydła? Są nie tylko absolutnie zachwycające, ale także pozwalają na całkowite uniknięcie problemu odpadów po zużytych kosmetykach. W końcu opakowaniem można się z tym przypadku umyć 😍!
Fakt, że przemysł kosmetyczny stawia kroki ku większej dbałości o środowisko jest niezwykle budujący. Póki co, wciąż czekamy na stworzenie idealnych opakowań, które nie będą wywierały negatywnego wpływu na ekosystem, spełniając przy tym w pełni swoje funkcje.
A co my możemy zrobić, żeby nasze kosmetyczne zakupy były bardziej przyjazne dla środowiska? Zobaczcie kilka prostych porad:
- Nadajcie opakowaniom "drugie życie". Szklane buteleczki i flakony doskonale sprawdzą się w roli wazoników, mogą także posłużyć jako świeczniki (własnoręcznie wykonane świece są naprawdę super 😏). Z kolei opakowania plastikowe z łatwością można wykorzystać do przechowywania różnych drobiazgów, jak guziki, spinacze czy gumki do włosów).
- Wybierajcie świadomie. Zwróćcie uwagę, czy opakowanie kosmetyku nadaje się do recyklingu. A może produkt w słoiku bez kartonika będzie równie dobry jak ten w dużym, pięknie zdobionym kartoniku i folii, które zaraz po odpakowaniu wylądują w koszu? Tutaj mniej znaczy więcej, pamiętajcie!
- Szukajcie na opakowaniu symbolu odzysku (3 strzałki ułożone w trójkąt, zgodnie z ruchem wskazówek zegara), który informuję, że opakowanie może zostać przetworzone. Często wewnątrz znaku wpisane jest oznaczenie tworzywa, z które zostało wykonane opakowanie.
- Wspierajcie marki, które nie pozostają obojętne wobec konieczności działania w zgodzie z naturą i minimalizowania wpływu procesu produkcji oraz dystrybucji na środowisko. Jeżeli producent może zadbać nie tylko o Waszą skórę czy włosy, ale także o otaczającą nas naturę to warto zainteresować się jego ofertą.
- Segregujcie odpady. Tylko w ten sposób opakowania mają szansę zostać przetworzone, a nie zalegać latami na wysypiskach czy w oceanach. Większość z nas ma już możliwość prowadzenia segregacji odpadów domowych, zatem odrobina chęci i do dzieła!
_
Napiszcie jak to u Was wygląda, czy wybierając kosmetyki bierzecie pod uwagę aspekt "ekologiczności" opakowania?
Może macie swoje pomysły na "drugie życie" opakowań po kosmetykach?
Podzielcie się koniecznie swoimi doświadczeniami! 😊
Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńBardzo dziękujemy za miłe słowa i również pozdrawiamy!
UsuńGdyby ktoś szukał opakowań kartonowych to świetne ma firma https://waps-kart.pl/oferta/opakowania-z-nadrukiem tutaj możecie też zamówić odpowiedni nadruk na karton. Sprawdźcie co ta firma ma jeszcze w ofercie.
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńZgadzam się, jak produkujemy kosmetyki to radzę patrzeć na opakowania , butelki. Kobiety często kupują oczami, moja mama zawsze to powtarza. Jak nie wiecie gdzie można zamawiać opakowania z tworzyw sztucznych w tym różne butelki to polecam ofertę https://www.inco.pl/dzialalnosci/opakowania-z-tworzyw-sztucznych . Na pewno będą w stanie sprostać postawionym wymaganiom.
OdpowiedzUsuńBardzo dobrymi parametrami charakteryzują się te tworzywa sztuczne https://www.inco.pl/dzialalnosci/opakowania-z-tworzyw-sztucznych . GRUPA INCO S.A. zajmuje się produkcją butelek PET w różnych kształtach i wariantach
OdpowiedzUsuń