Sama obecność składników aktywnych w kosmetykach nie gwarantuje ich skuteczności, gdyż ta uwarunkowana jest m.in. przez zdolność wnikania w głąb skóry. Zwiększenie biodostępności, a więc przenikania substancji czynnych stanowi jedno z największych wyzwań współczesnej kosmetologii. W celu poprawy biodostępności stosuje się wiele metod, do których zaliczamy np. złuszczanie naskórka, dobieranie odpowiedniej bazy kosmetyku (odwzorowującej niejako budowę cementu międzykomórkowego), zastosowanie nowoczesnych nośników (jak liposomy czy niosomy), a także dodatek promotorów przenikania.
Promotory przenikania (inaczej promotory przejścia przezskórnego) to substancje mające zdolność odwracalnego zaburzenia struktury lipidowej stratum corneum, powodującego zwiększenie przepuszczalności warstwy rogowej. Wymagania, jakie stawia się promotorom transportu transepidermalnego to przede wszystkim brak toksyczności, brak działania farmakologicznego i odwracalny sposób działania. Do promotorów przenikania zalicza się m.in:
- substancje powierzchniowo-czynne,
- kwasy organiczne,
- alkohole i polialkohole,
- kwasy tłuszczowe i ich estry,
- amidy i terpeny,
- olejki eteryczne.
Dziś chciałabym się skupić na przybliżeniu Wam właściwości dwóch roślinnych alkoholi wielowodorotlenowych - gliceryny oraz propanediolu. Działanie tych promotorów polega na zwiększaniu płynności struktur ciekłokrystalicznych, dyfuzji do wodnych obszarów cementu międzykomórkowego i zwiększaniu wodnych przestrzeni między lipidowymi warstwami cementu. To wpływa z kolei na zwiększanie przenikania małocząsteczkowych substancji hydrofilowych przez warstwę rogową.

PROPANEDIOL (INCI: Propanediol) to tzw. "glikol roślinny", pozyskiwany na drodze fermentacji glukozy pochodzenia roślinnego (z kukurydzy). Jest skutecznym rozpuszczalnikiem dla kwasów, ekstraktów roślinnych i innych substancji nierozpuszczalnych lub słabo rozpuszczalnych w wodzie. Doskonale nawilża, zmiękcza i utrzymuje wilgoć. Zwiększa przenikanie i aktywność składników kosmetycznych (np. witaminy C). Poza tym wykazuje działanie pianotwórcze i stabilizujące emulsję, co jest szczególnie ważne w przypadku preparatów myjących. Propanediol uznawany jest za tzw. "preservative booster", gdyż zwiększa skuteczność środka konserwującego, umożliwiając tym samym redukcję jego zawartości w produkcie (nawet o ok. 50%). Uważa się go za substancję bezpieczną, nawet w stęż. 75% nie wywołuje podrażnień skóry. Stosowany jest w kosmetykach do twarzy, ciała oraz włosów.
_
Słyszeliście już wcześniej o promotorach przenikania?
Czy gliceryna i propanediol znajdują się w składach Waszych ulubionych kosmetyków?
A może stosujecie je tworząc własne produkty kosmetyczne?
Dajcie koniecznie znać, czy ten temat Was zainteresował 😊

Prześlij komentarz