Złoto prosto z pasieki - produkty pszczele w kosmetykach

Pszczoły to jedne z najbardziej pracowitych i pożytecznych owadów. Produkowany przez nie miód oraz inne pszczele surowce posiadają szereg prozdrowotnych właściwości i stanowią nieocenione źródło dobroczynnych składników. Coraz częściej produkty pszczele znajdują zastosowanie w kosmetykach. Czy w aplikacji na skórę są równie skuteczne jak przy zastosowaniu doustnym? Co oprócz miodu proponują nam producenci kosmetyków? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie 😊. A poza tym zdradzę Wam jaką tajną pszczelą broń stosuję, gdy na mojej twarzy pojawiają się niechciane wypryski 😏.

Dziedziną nauki zajmującą się wykorzystaniem produktów pszczelich jest apiterapia. Do surowców, które znalazły najszersze zastosowanie w pielęgnacji i leczeniu schorzeń skóry zaliczamy:
  • miód
Węglowodany zawarte w miodzie cechują się silnym działaniem nawilżającym, a kwasy glukonowy i jabłkowy poprawiają hydratację skóry oraz wykazują właściwości rozjaśniające przebarwienia. Białka z kolei napinają skórę i zmniejszają widoczność zmarszczek. Witaminy z grupy B regenerują, chronią i odżywiają,  witamina C uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, a witamina E działa antyoksydacyjnie. Ponadto miód wzmaga przepływ krwi w skórze, przez co tkanki są dotlenione i lepiej odżywione. Ma także właściwości antybiotyczne i przeciwzapalne.

  • pyłek pszczeli
Pyłek pszczeli działa przeciwzapalnie, przeciwzmarszczkowo oraz odmładzająco. Glukoza, fruktoza i sacharoza nawilżają skórę, a także ograniczają TEWL (przeznaskórkową utratę wody). Podobne działanie wykazuje lizyna (aminokwas). Zawarta w pyłku metionina wpływa pozytywnie na keratynizację naskórka, paznokci i włosów, a witamina PP redukuje świąd skóry. Kwasy tłuszczowe oraz fosfolipidy działają odbudowująco i ochronnie. Cynk i żelazo wspomagają produkcję włókien kolagenowych. Pyłek pszczeli może być stosowany w terapii trądziku (funkcje przeciwzapalnie), jak również w chorobach skóry głowy (łojotok, łysienie, łupież).

  • jad pszczeli
Jad pszczeli, czyli apitoksyna zwany jest także "bezigłowym botoksem", gdyż wpływa na syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, stąd jest szczególnie polecany dla cery dojrzałej. Posiada w składzie m.in. magnez i wapń odpowiedzialne za działanie tonizujące, przeciwutleniajace i napinające skórę. Jad pszczół wykazuje właściwości łagodzące i hamujące procesy zapalne. Sprawdza się nie tylko w kosmetykach antiaging, lecz także w pielęgnacji skóry z AZS czy łuszczycą.

  • wosk pszczeli
Wosk ten składa się głównie z kwasów i alkoholi tłuszczowych, wykazuje zatem właściwości okluzyjne i natłuszczające. Pełni też funkcje przeciwzapalne, stosuje się go w preparatach do terapii trądziku, łuszczycy, oparzeń słonecznych. Jest szeroko wykorzystywany w kosmetyce kolorowej.

  • mleczko pszczele
Składnik dość uniwersalny, rekomendowany zarówno do cery suchej i normalnej, jak i trądzikowej oraz z objawami starzenia. Mleczko pszczele bogate jest w węglowodany, witaminy z grupy B i witaminę C oraz liczne mikro- i makroelementy. Nawilża, napina, wygładza i odżywia skórę. Działa także przeciwzapalnie i regulująco, przyspiesza gojenie zmian skórnych.

  • propolis
Propolis, czyli kit pszczeli znajdzie uznanie u osób ze skórą trądzikową, problematyczną, zanieczyszczoną. Zawarte w nim flawonoidy zapewniają właściwości przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Propolis działa przeciwzapalnie, odżywczo i głęboko regeneruje skórę. Wspomaga przepływ krwi, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych oraz lekko rozjaśnia przebarwienia (m.in. dzięki zawartości kwasu salicylowego). Jest także skuteczny przy stosowaniu na skórę z AZS i łuszczycą.

Jak widzicie, produkty wytwarzane przez pszczoły stanowią wspaniały rezerwuar cennych składników o silnych i zróżnicowanych właściwościach. Surowce pszczele mogą być stosowane dla różnych typów cery i na wiele problemów skórnych, więc z pewnością każdy z Was odszuka coś dla siebie. Należy jednak pamiętać, że są to składniki pochodzenia naturalnego (odzwierzęcego) i mogą powodować alergie.

Przygotowałyśmy dla Was krótkie zestawienie interesujących kosmetyków, w których znajdziecie surowce pszczele:


1. Orientana Bio Serum do twarzy MIÓD & PROPOLIS - produkt o lekkiej, żelowo-wodnej konsystencji, zawiera ekstrakty z miodu i propolisu, a oprócz tego aloes, ujędrniający składnik Adiposlim i ekstrakt z bazylii świętej. Polecany jest szczególnie osobom z cerą suchą, poszarzałą, problematyczną. Wykazuje działanie nawilżające, odżywcze, przeciwzapalne i łagodzące.
2. Naturalne mydło LEN Z PYŁKIEM PSZCZELIM z Miodowej Mydlarni - bogate w składniki o właściwościach natłuszczających i pielęgnujących, zawiera kompleks sześciu olejów, siemię lniane i pyłek pszczeli. Może być stosowane do każdego rodzaju skóry, w tym suchej i podrażnionej.
3. Krem pod oczy z jadem pszczelim i miodem Manuka UMF20+ marki Bee Pure - propozycja dla poszukujących skutecznych kosmetyków antiaging. Krem działa przeciwzmarszczkowo, zwiększa jędrność i elastyczność skóry, dogłębnie ją regeneruje i nawilża. Zawarty w produkcie jad pszczeli stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Produkt zawiera także antybakteryjny miód Manuka, oleje migdałowy i jojoba, lawendę i ekstrakt z aloesu.
4. Polny Warkocz Nawilżająca esencja z mleczkiem pszczelim - naturalny tonik przeznaczony do suchej skóry. Esencja oparta jest na wodzie różanej o działaniu nawilżającym i łagodzącym. Ponadto zawiera ekstrakt z mleczka pszczelego, który intensywnie odżywia cerę, a bogactwo jego składników zapewnia jej zdrowy i promienny wygląd. 
5. Odżywcza pomadka z peelingiem od Sylveco - produkt o dobry składzie i peelingująco - natłuszczających właściwościach. Posiada naturalne drobinki ścierające (brązowy cukier trzcinowy), regenerujący olej z wiesiołka, łagodzącą betulinę oraz wosk pszczeli pielęgnujący naskórek ust.
6. Babcia Agafii Miodowe mydło do ciała i włosów - mydło przeznaczone do delikatnego oczyszczania skóry ciała i włosów. Zawiera szereg interesujących składników, jak ałtajski górski miód, hyzop (roślina o właściwościach regenerujących i kondycjonujących włosy), kwiaty wrzosu bogate w saponiny, łagodzący różeniec górski czy ochronny olej z dzikiej róży. Doskonale sprawdzi się do mycia suchych, potrzebujących odżywienia i nawilżenia włosów.

A teraz czas na mój kosmetyczny hit kosztujący zaledwie kilka złotych - to maść propolisowa. W aptekach możecie znaleźć maści różnych marek, różniące się stężeniem propolisu (zwykle od 3 do 10%). Dość łatwo jest też przygotować taką maść samodzielnie. Tak czy inaczej, dla mnie jest kołem ratunkowym kiedy na twarzy pojawiają się wypryski 😏. Maść zastosowana na noc niweluje stan zapalny i działa antybakteryjnie, zdecydowanie poprawiając wygląd skóry. 

Maść propolisowa sprawdza się także przy niewielkich oparzeniach i zadrapaniach oraz po ukąszeniach owadów. Stanowi zatem jeden z kosmetyków multifunkcyjnych, które zawsze staram się mieć w domu (obok żelu aloesowego czy pianki z pantenolem). 
_
Macie swoich ulubieńców wśród kosmetyków zawierających składniki pszczele? A może dopiero zaczynacie swoją przygodę z takimi produktami?
Czy maść propolisowa także ratuje Was w problematycznych sytuacjach?
Dajcie znać w komentarzach 😊!



Źródła literaturowe:
Produkty pszczele w pielęgnacji skóry. Kopczyńska D, Klasik-Ciszewska S, Duda-Grychtoł K. Med Rodz 2018, 21(1):48-52.


Share:

Prześlij komentarz

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes